W dniu 6 listopada 2024 r. Rząd skierował Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw do Sejmu (druk nr 803). W dniu 8 listopada 2024 r. projekt został przekazany do I czytania w Komisji Zdrowia.

Projekt zakłada wprowadzenie dwóch istotnych zmian – rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wystawienia recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące dzieciom i seniorom oraz upoważnienie farmaceuty do wystawienia refundowanych recept farmaceutycznych na zalecane szczepionki dostępne w aptece.

Zgodnie z projektem, recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące dzieciom i seniorom będzie mogła wypisać ,,osoba uprawniona w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji, w tym również posiadająca prawo wykonywania zawodu, która zaprzestała jego wykonywania i wystawia receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.” (projektowany art. 43a).

Do tej pory receptę taką wystawić mogli jedynie lekarz lub pielęgniarka udzielająca świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Ustawodawca zdaje się reagować na potrzeby pacjenta, a w konsekwencji za istotne uznaje sam fakt jego ubezpieczenia, nie zaś weryfikację, czy dany lekarz ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Procedowana zmiana umożliwi bowiem wystawianie recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów w prywatnych gabinetach lekarskich oraz firmach świadczących usługi medyczne. Niejasna na ten moment wydaje się być sytuacja stosowania zniżek w tzw. receptomatach, chociaż zastosowanie wskazanego wyżej rozwiązania jest prawdopodobne.

Projekt zakłada także nowelizację Prawa farmaceutycznego poprzez umożliwienie wystawienia przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych na zalecane szczepionki dostępne w aptece. Obecna treść ustawy umożliwia wystawienie przez farmaceutę recepty na produkt immunologiczny, jednak nie jest on objęty refundacją. Ustawodawca pozostawił zasadę, zgodnie z którą pacjent może zostać zaszczepiony w aptece ogólnodostępnej bezpośrednio w związku z nabyciem w niej danej szczepionki.

Jak wskazano w projekcie ustawy – umożliwienie farmaceutom wystawianie recept na szczepionki niewątpliwie przyspieszy proces szczepień, odciąży system opieki zdrowotnej, zachęci pacjentów do zainteresowania się szczepieniami (z uwagi na nieskomplikowaną procedurę), a w konsekwencji zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.