W dniu 15 listopada 2024 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, która implementuje wymogi dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w UE.
Zakres przedmiotowy ustawy odnosi się do jednostek składowych grupy międzynarodowej lub krajowej, jeżeli za co najmniej dwa z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły minimalny przychód grupowy (tj. roczny przychód grupy międzynarodowej lub krajowej wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy i wynoszący co najmniej 750 000 000 euro).
Ustawy nie stosuje się do jednostek wyłączonych. Jednostkami wyłączonymi są m.in. jednostki rządowe, organizacje międzynarodowe, organizacje nienastawione na zysk, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne będące jednostkami dominującymi najwyższego szczebla, jednostki inwestujące w nieruchomości, jeżeli są jednostkami dominującymi najwyższego szczebla.
Obliczanie efektywnej stawki podatkowej będzie następować na poziomie jurysdykcji po ustaleniu dwóch elementów: sumy skorygowanych podatków kwalifikowanych jednostek składowych z danego państwa oraz ich kwalifikowanego dochodu netto. Następnie stawkę podatkową grupy krajowej lub grupy międzynarodowej w każdym państwie, w którym prowadzi ona działalność porównuje się z uzgodnioną minimalną stawką podatkową wynoszącą 15%. Jeżeli stawka będzie niższa niż 15% - grupa zapłaci podatek.
Powyższe rozwiązanie niewątpliwie wpływa na zmniejszenie atrakcyjności polskich usług strefowych, w szczególności przy uwzględnieniu faktu, że podatek miałby objąć około 7 tysięcy spółek. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje aktualnie nad rozwiązaniem, które utrzymałoby atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania w ramach specjalnych stref ekonomicznych – zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) miałyby zostać zastąpione grantem gotówkowym. Ministerstwo proponuje, by wartość grantu uzależnić od wartości inwestycji, jej lokalizacji i liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych, a inwestorzy mogliby z niego korzystać przez 15 lat od momentu zakończenia inwestycji.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem art. 140 pkt 4 w zakresie art. 14zq § 5 (zamieszczenie ogłoszenia o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Rady GLOBE zawierającego w szczególności termin składania zgłoszeń, nie krótszy niż 30 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, sposób i miejsce składania zgłoszeń w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych) oraz art. 145 pkt 1–3, 5 i 6 (zmiany w ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami). Wskazane zmiany wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.