O przyznanie wsparcia, wypłacanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie ryczałtu mogą ubiegać się przedsiębiorcy spełniający określone w programie rządowym warunki. Do najważniejszych wymogów należy zaliczyć:

1) wykonywanie działalności gospodarczej na dzień złożenia wniosku, w pierwszej połowie 2024 r. oraz przynajmniej w jednym miesiącu roku 2021, za które przedsiębiorca może przedstawić udokumentowane koszty zakupu energii lub gazu;
2) poniesienie łącznie kosztów zakupu energii i gazu w 2021 r. w wysokości nie mniejszej niż 3% wartości produkcji sprzedanej;
3) prowadzenie, w ostatnim zamkniętym roku obrotowym, przeważającej działalności zawierającej się w sekcjach B lub C podklas wg PKD.

Nadto przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z dofinansowania w zakresie wydatków poniesionych na energię, nie może być kwalifikowany jako podmiot uprawniony do zakupu energii elektrycznej po ustalonej cenie maksymalnej, o której mowa w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku.

Pomoc udzielana jest w formie refundacji na podstawie umowy cywilnoprawnej. Każdemu beneficjentowi udziela się pomocy w jednym z dwóch rodzajów: podstawowej albo zwiększonej. Zgodnie z treścią programu środki zostaną wypłacone nie później niż do dnia 31 grudnia 2024 r.

Szczegółowe kryteria udzielania pomocy określone zostały w treści programu rządowego. Nabór wniosków trwa 14 dni i kończy się 5 grudnia 2024 r.