Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w sprawie sygn. C 277/24 istotne rozstrzygnięcie w zakresie interpretacji przepisów ordynacji podatkowej i wypowiedział się o odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe. Częstym problemem, z którym spotkali się menagerowie, zwłaszcza byli menagerowie, był brak możliwości kwestionowania ustaleń organów podatkowych w dokonanych postępowaniach decyzjach przeciwko spółce. Stanowisko takie było powszechnie promowane przez organy podatkowe i w praktyce uniemożliwiało Członkom Zarządu kwestionowanie ustaleń organów, w postępowaniach w których praktycznie nie uczestniczyli.
TSUE dokonał dwóch istotnych ustaleń:
1) uznał za zgodne z prawem UE polskie przepisy i praktykę, która nie pozwala członkowi zarządu spółki dołączyć jako strona do postępowania wymiarowego wobec spółki, w sytuacji gdy może on odpowiadać całym własnym majątkiem za zaległości podatkowe tej spółki (gdy egzekucja wobec niej okaże się bezskuteczna),
2) stwierdził, że członkowie zarządu powinni mieć możliwość podważenia w toku postępowania o ustalenie solidarnej odpowiedzialności ustaleń dokonane przez organ podatkowy w postępowaniu wobec spółki.
Zakres skutków tego rozstrzygnięcia odnosi się nie tylko do zobowiązań podatkowych sensu stricto, ale także do innych zobowiązań, których podstawą są przepisy ordynacji podatkowej o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu, w tym na przykład o zwrot dotacji.
Wyrok dotyczył bezpośrednio podatku od towarów i usług, jednak jego skutki realnie rozciągają się również na inne podatki objęte systemem odpowiedzialności członków zarządu.
W stosunku do postępowań już zakończonych członkowie zarządu mogą wystąpić o wznowienie postępowań prowadzonych w oparciu o zakwestionowany, a w stosunku do trwających powinni mieć możliwość:
- podważania ustaleń organów podatkowych dotyczących zobowiązań spółki, co finalnie może doprowadzić do zakwestionowania istnienia podstawy odpowiedzialności członka zarządu;
- domagania się dostępu do akt postępowań podatkowych spółki, które dotyczą solidarnej odpowiedzialności.
Wyrok TSUE umożliwia wznowienie zakończonych postępowań:
- w terminie 1 miesiąc od publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym UE na wznowienie postępowań przed organami podatkowymi,
- w terminie 3 miesiące od publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym UE na wznowienie postępowań przed sądami administracyjnymi.
Więcej informacji udzieli Państwu radca prawny Łukasz Czarniecki
l.czarniecki@blc-legal.pl
tel. 519 509 772
Zapraszamy do kontaktu!
Aktualności
Członek Zarządu może skutecznie kwestionować ustalenia organu podatkowego.
0 min czytania
Udostępnij
Członek Zarządu w postępowaniu w sprawie jego solidarnej odpowiedzialności może skutecznie podważyć ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne dokonane przez organ podatkowy w ramach postępowania podatkowego i mieć dostęp do jego akt.