Konsultowany projekt zawiera szereg propozycji zmian w edukacji przedporodowej, postępowania w trakcie porodu oraz opieki nad kobietą w sytuacjach szczególnych.
W pierwszej kolejności zdecydowano się na zniesienie granicy 21-26 tygodnia ciąży jako momentu rozpoczęcia edukacji przedporodowej. Zapewniono także kobiecie w ciąży możliwość zapoznania się z wybranym miejscem porodu i konsultacji z anestezjologiem w celu przekazania niezbędnych informacji np. o przeciwwskazaniach/wskazaniach do zastosowania analgezji regionalnej (częściowe bądź całkowite znieczulenie poniżej odcinka piersiowego kręgosłupa). Projekt dokonuje zmian w zakresie łagodzenia bólu porodowego, stawiając nacisk na zwiększenie dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego – podmioty lecznicze zostały zobligowane do zamieszczania i aktualizowania na stronie internetowej podmiotu informacji o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego.
Zmiany obejmują też sporządzany plan porodowy i poszczególne etapy porodu. Rodząca będzie mogła spożywać posiłek w trakcie porodu bez uzyskania zgody osoby sprawującej opiekę.
Wprowadzono część XIV zatytułowaną ,,Standardowa opieka laktacyjna”, w której uporządkowano kwestie związane z karmieniem piersią i żywieniem noworodka. Zawiera informacje dotyczące promocji i przygotowania do karmienia piersią w okresie ciąży oraz nakłada obowiązek informowania o właściwym doborze akcesoriów do karmienia i preparatów do początkowego żywienia niemowląt, a także metodach hamowania laktacji. Uściśla opiekę laktacyjną:
- na etapie porodu,
- na oddziale położniczym,
- nad kobietą w połogu i jej dzieckiem w miejscu zamieszkania albo pobytu,
- u kobiety w sytuacjach szczególnych (poronienie, urodzenie dziecka martwego, zgonu noworodka).
Istotne zmiany dotyczą również opieki nad kobietą w sytuacjach szczególnych, do których zalicza się rozpoznanie podczas ciąży ciężkiej choroby lub wady płodu, poronienie, urodzenie dziecka martwego, niezdolnego do życia, chorego lub z wadami wrodzonymi. Wprowadzono bezwzględny zakaz umieszczania kobiet w sytuacjach szczególnych w salach szpitalnych razem z kobietami w okresie ciąży bądź kobietami w połogu, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka. Jednocześnie zdecydowano o umieszczaniu kobiety w sytuacji szczególnej w sali jednoosobowej (chyba, że kobieta zdecyduje inaczej albo sale są zajęte). Kobieta w sytuacji szczególnej będzie miała możliwość skorzystania z ciągłej profesjonalnej opieki położnej w miejscu zamieszkania albo pobytu.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej akcentuje również konieczność reagowania na przemoc poprzez nałożenie na osobach sprawujących opiekę wszczęcia procedury tzw. Niebieskiej Karty w przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy domowej.
Aktualności prawne
Nowe standardy opieki okołoporodowej – cz. II edukacja przedporodowa, postępowanie w trakcie porodu, opieka w sytuacjach szczególnych.
0 min czytania
Udostępnij
Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. W poprzednim wpisie opisaliśmy planowane zmiany w świadczeniach profilaktycznych, badaniach diagnostycznych oraz konsultacjach medycznych.