W sprawach, w których wywodzi się odpowiedzialność jednostki medycznej niezbędne staje się zdefiniowanie dwóch pojęć – błędu w sztuce lekarskiej oraz błędu medycznego. Zdarza się, że pojęcia te stosowane są zamiennie, jednak należy mieć na uwadze, że błąd medyczny jest pojęciem szerszym. Co istotne – ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie definicji legalnej powyższych terminów.

Przez ,,błąd lekarski ]"(błąd w sztuce lekarskiej) będziemy rozumieć takie naruszenie procedury medycznej, a także postępowanie sprzeczne z wiedzą medyczną, które zostało dokonane przez lekarza.

Terminu ,,błąd medyczny” powinno używać się w odniesieniu do zaniedbań szeroko rozumianego personelu medycznego: pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych.

Przy ocenie winy lekarza za błąd w sztuce lekarskiej pod uwagę bierze się wystąpienia obiektywnych (naruszenie zasad wiedzy medycznej, doświadczenia deontologii) i subiektywnych (dochowanie staranności zawodowej) niewłaściwości postępowania. W orzecznictwie wskazuje się, że pojęcie ,,błędu w sztuce lekarskiej” rozciąga się zarówno na błąd w leczeniu, jak i na błąd diagnostyczny (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 października 2013 r., IV CSK 64/13).

Obiektywnie zawiniony błąd medyczny będzie działaniem bądź zaniechaniem personelu medycznego będące wynikiem niezachowania należytej staranności, naruszenia zasad wiedzy medycznej oraz deontologii określającej powinności zawodowe. W świetle aktualnego orzecznictwa będzie to m.in. błąd organizacyjny bądź niezastosowanie procedury medycznej należącej do kanonów sztuki medycznej i obliczonej na zwiększenie prawdopodobieństwa uniknięcia powikłań pooperacyjnych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 25 listopada 2020 r., I ACa 491/20).

Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że nie każde zdarzenie medyczne będzie kwalifikowane jako błąd medyczny lub błąd w sztuce lekarskiej. Wykluczone z tych definicji będą powikłania, które zdarzają się podczas wykonywania różnego typu zabiegów i stanowią określoną, atypową reakcję pacjenta na prawidłowo podjęty i przeprowadzony zespół czynności leczniczych.

O poszczególnych rodzajach błędów oraz podstawach odpowiedzialności podmiotu go popełniającego dowiesz się w naszych kolejnych wpisach!